Manyetik Devre (Nüve)

Nüve, trafonun yüksek gerilim sargıları ile alçak gerilim sargılarını birbirine elektromanyetik indüksiyonla bağlayan elemanıdır. Nüve yüksek gerilim tarafındaki enerjiyi elektromanyetik alan aracığı ile alçak gerilim tarafına iletir. Bu iletim esnasında kayıpları en aza indirgemek amacıyla yüksek manyetik geçirgenliği olan soğuk haddelenmiş, tanecikleri yönlendirilmiş silikon saclar lamine edilerek kullanılmaktadır. Müşterinin istediği boşta kayıp değerlerine göre uygun kalitede 0.3, 0.27, 0.23 mm kalınlığında saclar kullanılarak tasarlanmaktadır.

 

Alçak ve Yüksek Gerilim Sargıları

Alçak ve yüksek gerilim sargıları müşterinin isteğine göre bakır veya alüminyum iletkenlerle yapılmaktadır. Alçak gerilim sargıları kağıt izoleli profil veya folyo iletken kullanılarak imal edilmektedir. Yüksek gerilim sargıları emaye izoleli veya kağıt izoleli profil iletken kullanılarak imal edilmektedir. Alçak ve yüksek gerilim sargıları sarılırken soğutma amaçlı kanallar bobinlerde oluşan ısıyı trafonun yağına transfer etme amaçlı kullanılmaktadır.

İzalasyon Kurutma Fırınlama

Kapak ve aktif kısım montajı biten trafolar kazana konulmadan önce vakum altında trafo kurutma fırınında kurutulmaktadır. Kurutma işlemi biten trafo kazana indirildikten sonra yine vakum altında yağ dolum işlemi tamamlanmakta ve atmosfere karşı kapatılmaktadır.

 
 

Test

IEC EN 60076-1 standardına göre üretilen trafolara rutin, tip ve özel testler uygulamaktadır.  Ayrıca talep edilmesi halinde ANSI/NEMA/CSA standartlarına göre testler de yapılabilmektedir. Bunun yanında üretim süreci sırasında da ara testler yapılarak ürünün imalat aşamalarından başarılı bir şekilde geçtiği doğrulanmaktadır.

 
X