Dağıtım ve Güç Transformatörleri

"TEDAŞ Şartnamesine Uygun"
Fiyat Alınİletişime Geçin

Dağıtım Trafoları

Firmamızda 10 KVA – 20 MVA güçleri arasında dağıtım ve güç transformatörü imalatı yapılmaktadır.

Dağıtım trafoları ya da transformatörleri, elektrik dağıtım sistemindeki nihai voltaj dönüşümünü sağlayan ve dağıtım hatlarında kullanılan voltajı kullanıcı tarafından kullanılan seviyeye düşüren bir transformatördür. 

Bir elektrik direğine monte edilirlerse, bunlara direk tipi transformatörler denir. Dağıtım hatları yer seviyesinde veya yeraltında bulunuyorsa, dağıtım transformatörleri beton köşklere yerleştirilir edilir ve çelik kasalara kilitlenir, bunlar ise köşk tipi transformatörler olarak bilinir.

Dağıtım transformatörleri normalde 2000 kVA’dan daha az değere sahiptir, bazı ulusal standartlar 5000 kVA’ya kadar olan ünitelerin dağıtım trafoları olarak tanımlanmasına izin verebilir. Dağıtım trafolarına günde 24 saat enerji verildiğinden (herhangi bir yük taşımadığında bile), demir kayıplarını azaltmak, trafo tasarımlarında önemli bir rol oynar. Genellikle tam yükte çalışmadıkları için düşük yüklerde maksimum verime sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. 

Firmamızda 10 KVA – 1600 KVA güçleri arasında dağıtım transformatörü imalatı, 2000 KVA (2 MVA) – 20 MVA güçleri arasında ise güç transformatörü imalatı yapılmaktadır. Elektrik dağıtımında yoğunlukla 100 KVA, 250 KVA ve 400 KVA trafo kullanılmaktadır.